Bermudy

                                          Bermudy

Bermudy – terytorium zależne Wielkiej Brytanii na Oceanie Atlantyckim położone na wyspach Bermudach. Składa się z około 100 nizinnych wysp koralowych.
Kein automatischer Alternativtext verfügbar.

Bermudy – mały archipelag w zachodniej części Atlantyku, w basenie Morza Sargassowego. Wyspy zostały odkryte przez Juana de Bermudeza w XVI wieku, cechują się wybitnie nizinnym krajobrazem i morskim zwrotnikowym klimatem. Archipelag oddalony jest o 1090 km od wschodnich wybrzeży USA, należy do Wielkiej Brytanii.
Bermudy mają powierzchnię 53 km², wielkością zbliżone do przeciętnego polskiego miasta; wyspy rozciągają się na długości 25 km i szerokości 8 km. Ich linia brzegowa mierzy 103 km.
Oddalone o ponad 1000 km od wybrzeży Ameryki Północnej, Bermudy są samotnym archipelagiem nie graniczącym poprzez wody terytorialne z żadnym państwem czy innym terytorium.
Bild könnte enthalten: Ozean, Himmel, im Freien, Natur und Wasser

Klimat
Bermudy leżą w strefie klimatu zwrotnikowego morskiego, na który wpływ ma ciepły prąd morski – Golfsztrom. Fakt ten sprawia, że archipelag cechuje się łagodnym klimatem, pozbawionym ekstremów termicznych. Temperatury zarówno zimą jak latem są łagodne. W lutym średnie wartości wynoszą 17 °C, a latem 27 °C. Maksymalne temperatury letnie sięgają prawie 30 °C. Dobowe różnice temperatur są niewielkie.
Opady deszczu na Bermudach kształtują się w granicach 1000 do 1400 mm rocznie. Najmniejsze opady występują wiosną, gdy średnia miesięczna wynosi niecałe 90 mm. Przez resztę miesięcy, średnie wartości przekraczają 100 mm. Wyspy cechują się wysoką wilgotnością powietrza.

Bild könnte enthalten: Ozean, Himmel, Strand, Natur und im Freien

Flora i fauna
Ze względu na skalisty, krasowy charakter wysp roślinność jest uboga, ale zróżnicowana pod względem gatunkowym. Lasy zajmują około 20% powierzchni. Występują lasy podzwrotnikowe, gdzie dominują sosny. Poza lasami na wyspach powszechne są zarośla, gdzie rosną takie rośliny jak jałowiec bermudzki, bugenwilla, ketmia, a także oleander. Charakterystyczne dla tej szerokości geograficznej są także palmy. Na wybrzeżu występują także niewielkie połacie zarośli namorzynowych. Wokół wysp powszechne są rafy koralowe.
Warunki dla bytowania zwierząt nie są dogodne na Bermudach, toteż świat zwierząt jest ubogi. Jedynymi gadami są jaszczurki. Na wyspach nie ma rodzimych ssaków. Liczne jest natomiast ptactwo morskie, występuje także wiele gatunków płazów oraz liczne owady.

Bild könnte enthalten: Himmel, Berg, im Freien, Natur und Wasser


Wyspy odkryte w pocz. XVI w. przez hiszpańskiego żeglarza J. Bermudeza, do końca XVI w. pozostawały bezludne. W 1609 wylądowała tu załoga rozbitego statku angielskiego. Od 1612 znajdowała się pod zarządem angielskiej kompanii handlowej, od 1684 kolonia królewska. W XVIII i 1. połowie XIX w. zsyłano tu przestępców. Niewolnictwo przetrwało na wyspach do 1834. Podczas amerykańskiej wojny secesyjnej 1861–65 ośrodek handlu z Konfederacją Południa, a w okresie prohibicji w USA (1920–33) — nielegalnego handlu alkoholem. W czasie II wojny światowej zlokalizowano tu ważne brytyjskie i amerykańskie bazy morskie i lotnicze. W 1968 uzyskały autonomię. Zamieszki rasowe w końcu lat 60., 1973–74 i 1977 zmusiły Wielką Brytanię do interwencji zbrojnej i rozpoczęcia rokowań na temat niepodległości Bermudów. W 1995 w referendum 75% ludności odrzuciło jednak propozycje nadania niepodległości; 1968–98 rządy konserwatywnej Zjednoczonej Partii Bermudów (UBP), a od 1998 — socjaldemokratycznej Postępowej Partii Pracy (PLP).
Bild könnte enthalten: Himmel, Wolken, Ozean, im Freien, Natur und Wasser

Flaga i godlo 
Flaga Bermudów – flaga państwowa mająca postać czerwonej bandery brytyjskiej (tzw. „Red Ensign”). W lewym górnym rogu „Union Jack”, w części swobodnej herb trzymany przez gryfa nadany 4 października 1910. Przedstawia wrak statku „Sea Venture” – na jego pokładzie przypłynęli na Bermudy pierwsi osadnicy.
Przyjęta została 4 października 1910.
Herb Bermudów został nadany 4 października 1910 r. Przedstawia siedzącego na zielonej murawie czerwonego lwa, który trzyma w łapach tarczę, a w polu statek roztrzaskujacy się o skały. Jest to nawiązanie do katastrofy statku "Sea Ventura", który w 1609 r. rozbił się u wybrzeży Bermudów. Herb bazuje na herbie "Bermuda Company " z 1615 roku.
Herb powstał w londyńskim Kolegium Herbowym na zamówienie rządu Bermudów aby uczcić 300-lecie odkrycia wysp.
Dewiza "Quo fata ferunt" pol. Gdzie losy poprowadzą (nas) , pochodzi z "Eneidy" Wergiliusza.
Kein automatischer Alternativtext verfügbar.

Kein automatischer Alternativtext verfügbar.

Katedra Najświętszej Trójcy to anglikańska katedra położona przy Church Street w Hamilton na Bermudach.
Pierwotny budynek został zaprojektowany w stylu wczesnego angielskiego przez Jamesa Cranstona z Oksfordu w 1844 r. I został ukończony w 1869 r. Budynek ten został zniszczony przez pożar w 1884 r. Szkocki architekt William Hay, który był konsultowany przy budowie pierwszego budynku w 1848 r. -1849 i ponownie w 1862 roku został zatrudniony do projektowania obecnej struktury w 1885 roku w stylu gotyckim Revival
Bild könnte enthalten: Innenbereich

Akwarium, muzeum i zoo w Bermudach to obiekt położony w Flatts Village na Bermudach, około 700 mil na wschód od Stanów Zjednoczonych oraz w geograficznym centrum Bermudów. Została założona w 1926 r. Przez rząd Bermudów, aby wzmocnić rozwijającą się branżę turystyczną i "wzbudzić uznanie i dbałość o środowisko wyspiarskie". Obiekt koncentruje się na pokazywaniu gatunków wysp oceanicznych oraz w ochronie, edukacji i badaniach związanych z tymi gatunkami, a także zawiera akwarium, muzeum historii naturalnej i zoo. Wsparcie dla instytucji pochodzi głównie od Towarzystwa Zoologicznego Bermudów i Ochrony Oceanu Atlantyckiego. Partnerstwo, oba są wspierane głównie przez darowizny i członkostwo.
Zoo jest akredytowane przez Stowarzyszenie Zoologów i Akwariów od 1993 roku i uczestniczy w czterech planach przejęć gatunków od 2009 roku.
Bild könnte enthalten: Vogel und im Freien

St. George’s – największe miasto na Bermudach, położone na wyspie St. George’s. Ludność: 1,8 tys..
St. George’s było pierwszą osadą na Bermudach. Zostało założone w 1609 przez angielskich osadników zmierzających do Jamestown w Wirginii, których statek rozbił się na wyspie St. Georges. Większość z nich popłynęło dalej do Wirginii, a na wyspie pozostała trójka osadników. W 1612 dołączyło do nich kolejnych 60 osadników, którzy rozbudowali osadę. St. George’s uznawane jest za najstarszą stale zamieszkiwaną osadę w Ameryce założoną przez angielskich osadników.
Do 1815 St. George’s było stolicą brytyjskiej kolonii Bermudów.
Bild könnte enthalten: Himmel, Baum, Pflanze, Boot, Brücke, im Freien, Natur und Wasser

Somerset Bridge to mały most na Bermudach. Łącząc Somerset Island z lądem w zachodniej parafii Sandys, Somerset Bridge jest uważany za najmniejszy działający most zwodzony na świecie.
Most jest wymieniony w aktach pierwszego parlamentu Bermudów, który odbył się w St. George's 1 sierpnia 1620 roku. Mosty miały powstać w Somerset, Flatts i Coney Island. Dodatkowo droga z Somerset do Warwick miała zostać ulepszona i rozszerzona na Castle Point. Most pojawia się na mapie Bermudów z 1624 roku. Most jest otwierany ręcznie za pomocą 32-calowej, podzielonej na boki deski, umożliwiającej przejście masztu żaglówki. Most zwodzony jest przedstawiony na banknocie bermudzkim. Pobliski klub sportowy został zburzony w październiku 2008 roku.
Bild könnte enthalten: Himmel, Wolken, Brücke, im Freien, Natur und Wasser

Rezerwat przyrody Paget Marsh, znany również jako Paget Marsh, to dziewicze bagno, las i rezerwat przyrody na środkowym Bermudach. Znajduje się on obok kościoła św. Pawła przy Drodze Średniej w Paget, na południe od portu Hamilton. Oficjalna rezerwa o powierzchni 25 akrów jest chroniona przez Bermuda National Trust i Bermuda Audubon Society. Jest to również obszar podmokły Ramsar o znaczeniu międzynarodowym.
Rozległe torfowisko rezerwatu pozostaje niezmienione od czasów pierwszych osadników. Jest usiany cedrem bermudzkim i drzewami palmetto Sabal bermudana. Rozbudowana promenada, wzniesiona w 1999 r., Umożliwiła dostęp do stawów, lasów namorzynowych, łąk i lasów. Zbiorniki wodne i lasy na tym obszarze stanowią siedlisko różnorodnej fauny, w szczególności ptaków.
Bild könnte enthalten: Pflanze, Baum, Himmel, im Freien und Natur

Horseshoe Bay to chyba najbardziej znana plaża na Bermudach. Został oceniony przez plażę # 8 na świecie. Bardzo popularne miejsce turystyczne, leży na południowym wybrzeżu głównej wyspy, w parafii Southampton. Jest to jedna z dwóch plaż o tej samej nazwie na Bermudach, a druga znajduje się na Wyspie Tuckera: od połowy lat 40. XX wieku część półwyspu, w którym mieściła się baza operacyjna US Naval, nosi teraz nazwę Morgan's Point.
Piasek plaży Horseshoe Bay jest bardzo cienki i ma bardzo biały kolor. Plaża jest wyposażona w jedną stację ratowników, obsługiwaną latem w godzinach od 10 do 18. Istnieje również kawiarnia, w której można kupić lunch w miesiącach letnich.
Bild könnte enthalten: Ozean, Himmel, Strand, im Freien, Natur und Wasser

Hamilton – stolica brytyjskiego terytorium zamorskiego Bermudów, jedno z dwóch miast tego terytorium (drugie to St. George’s). Miasto położone jest w środkowej części głównej wyspy Wielka Bermuda, w parafii Pembroke.
Początki miasta sięgają 1790, kiedy rząd Bermudów przeznaczył 145 akrów (587 tys. m²) pod budowę swojej przyszłej siedziby. Decyzję tę potwierdziła uchwała parlamentu z 1793. W 1815 stolica kolonii została przeniesiona z St. George’s do Hamiltonu. W 1897 powstała katedra anglikańska, podnosząc status miasta (od tej pory nazywane jest City of Hamilton zamiast wcześniejszego Town of Hamilton). Obecnie miasto stanowi siedzibę wielu firm, m.in. Accenture, Frontline, SeaDrill czy Vostok Nafta.
Miasto zostało nazwane na cześć Henry’ego Hamiltona, gubernatora Bermudów w latach 1778–1794.
Bild könnte enthalten: Himmel und im Freien
Bild könnte enthalten: Wolken, Himmel, Einfamilienhaus und im Freien